Przeglądarka z misją

Celem twórców Brave jest stworzenie szybkiej przeglądarki internetowej, której nadrzędnym celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności i bezpieczeństwa.

Brave chce "naprawić internet" przywracając użytkownikom władzę nad tym co chcą oglądać i kogo wynagradzać. To jedyna przeglądarka na świecie, która pozwala zarabiać zarówno twórcom witryn internetowych, autorom blogów, streamów, jak i ich odbiorcom.

Brave blokuje reklamy i skrypty śledzące marketingowych gigantów.

Przeglądanie internetu poprzez Brave jest szybkie i sprawne. Silnik Chromium gwarantuje bezbłędne renderowanie stron internetowych, które odchudzone z wszelkich zbędnych marketingowych dodatków ładują się nawet od 2 do 4 razy szybciej niż w Google Chrome, Mozilla Firefox czy Safari.

Historia Brave

Brave to darmowa i otwartoźródłowa przeglądarka internetowa opracowana przez firmę Brave Software Inc. w oparciu o silnik Chromium.  Przeglądarka blokuje reklamy i programy śledzące odwiedzane witryny.

Przeglądarkę Brave opracowano w firmie Brave Software, założonej 28 maja 2015 r. przez dyrektora naczelnego Brendana Eicha i dyrektora ds. technicznych Briana Bondy'ego. W dniu 20 stycznia 2016 r. firma Brave Software wprowadziła na rynek pierwszą wersję przeglądarki Brave z funkcją blokowania reklam i ogłosiła plany dotyczące funkcji prywatności w odbiorze reklam oraz programu dzielenia się przychodami Brave Rewards.

W czerwcu 2018 r. firma Brave wprowadziła wersję testową przeglądarki z korzyściami za oglądanie reklam. Do tej wersji Brave załadowano wstępnie około 250 reklam i wysyła ona szczegółowy dziennik aktywności przeglądania przez użytkownika do firmy Brave celem krótkotrwałego testowania tej funkcji. Firma Brave ogłosiła, że będą miały miejsce szersze próby. Później w tym samym miesiącu firma Brave dodała wsparcie dla przeglądarki Tor w prywatnym trybie przeglądania na pulpicie.  W grudniu tego samego roku firma Brave wezwała do bojkotu firmy Google w zakresie jej praktyk reklamowych.

25 kwietnia firma dodała funkcję Brave Ads do wprowadzanej na rynek wersji przeglądarki internetowej. Zespół współpracuje również z firmami Vice, Home Chef, Ternio BlockCard, MyCrypto i eToro, jak również BuySellAds, TAP Network, AirSwap, Fluidity i Uphold, by płacić użytkownikom za wyświetlanie reklam w kryptowalutach.

Przeglądarka Brave będzie domyślną przeglądarką nowego telefonu Exodus 1 firmy HTC zorientowanego na kryptowaluty.

Fakty o Brave

  • Jedną z największych zalet przeglądarki Brave jest szybkość z jaką ładuje strony internetowe. Optymalizacja wyświetlanych stron internetowych szczególnie widoczna jest na telefonach komórkowych. Biorąc pod uwagę, że do 50% wykorzystanych danych służy do ładowania reklam i programów śledzących, co z kolei może skrócić czas pracy baterii nawet o 21%, przeglądarka Brave dla telefonów komórkowych może pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze.Na mobile strony ładują się średnio do 8 razy szybciej! Wobec powyższego, przeglądarka Brave na desktopie jest 2-3 razy szybsza niż Chrome czy Firefox.

  • Użytkownicy Brave nie tylko oszczędzają czas, ale mogą również aktywnie zarabiać pieniądze. Wybierając opcję wyświetlania reklam użytkownicy Brave mogą uzyskać do 70% dochodów od reklamodawców. Można wybrać wyświetlanie od 1 do maksymalnie 5 reklam na godzinę. Funkcja wyświetlania reklam jest opcjonalna i w każdym momencie można ją wyłączyć.

  • Wydawcy treści również zyskują korzyści, ponieważ użytkownicy mogą teraz bezpośrednio nagradzać ich za tworzenie dobrych treści. Odbywa się to poprzez opcjonalne comiesięczne darowizny, które można w pełni spersonalizować w ustawieniach lub bezpośrednie napiwki dla ulubionych witryn. Stwarza to całkowicie nowy model przychodów dla wydawców, którzy odchodzą od często nietrafnych reklam, co z kolei poprawia jakość obsługi.

  • Przejście od przeglądarki Google Chrome do Brave jest całkowicie płynne. Ponieważ utworzono ją na otwartoźródłowej platformie Chromium, wszystkie ustawienia i dane można importować bezpośrednio z przeglądarki Google Chrome. Możesz także zsynchronizować wszystkie urządzenia.

  • Bezpieczeństwo i prywatność są priorytetami w wizji firmy Brave, oferując niezrównane poziomy wbudowanej kontroli użytkownika. Na przykład, można skonfigurować ustawienia tak, aby automatycznie czyścić pamięć podręczną, historię, pliki cookie itd. po wyłączeniu oraz łatwo sterować ustawieniami opcji Brave Shield, by blokować/zezwalać na reklamy, programy śledzące, skrypty itd. na stronie, w witrynie lub przeglądarce. Przeglądarka Brave automatycznie aktualizuje wszystkie protokoły HTTP do HTTPS wszędzie tam gdzie to możliwe, a dane przeglądania są przechowywane na urządzeniu, a nie na serwerach. Co więcej, prywatne karty przeglądania otwierają się w przeglądarce TOR - niesamowite!

  • Kod przeglądarki jest opensource i dostępny dla każdego w serwisie GitHub.

  • Zespół programistów jest dość obszerny, a w jego skład wchodzi wielu naukowców z najlepszych uniwersytetów, złonkowie pracujący w przeszłości dla firm Microsoft, Khan Academy, Apple i AOL, a także osoby, które zapoczątkowały ogromne projekty, takie jak Mozilla i stworzyły JavaScript.