Brave Rewards dostępny dla wydawców YouTube

youtube-screen

Przeglądarka Brave udostępniła system Brave Rewards, za pomocą którego widzowie YouTube mogą nagradzać swoich ulubionych twórców tokenami BAT (Basic Attention Token). Dotychczas nagrody w postaci tokenów przesyłać można było do właściciela domeny internetowej. Od teraz tokeny BAT mogą być przekazywane do wybranych twórców publikujących swoje treści na YouTube.

Użytkownicy Brave mogą automatycznie przekazać napiwki youtuberom na podstawie czasu spędzonego na ich kanałach lub ręcznie wspierać jedynie ulubionych twórców.

Z uwagi na to, że przeglądarka Brave dostarcza możliwość przeglądania stron internetowych bez reklam, ogranicza to możliwości generowania dochodu przez twórców, którzy działają w sieci, a reklamy stanowią część ich dochodu. Autorzy tego rozwiązania znaleźli nowy sposób na nagradzanie właścicieli kanałów na YouTube. Dzięki niemu, to publiczność decyduje o poziomie wynagrodzenia i jego częstotliwości.

Monetyzacja kanału na YouTube opiera się na niejasnych regułach i skomplikowanych algorytmach znanych jedynie Google, a możliwość zarabiania mają tylko twórcy o bardzo dużej społeczności subskrybentów. Dzięki Brave sytuacja ta znacząco się zmieni, nagradzani zostają ci twórcy, którzy się po prostu podobają swoim widzom, niezależnie od ich popularności w YouTube. To publiczność decyduje ile tokenów i komu chce przekazać.

Użytkownicy Brave mogą wspierać twórców YouTube na dwa sposoby.

  1. Mogą bezpośrednio przekazać napiwek do youtubera po tym jak docenią jego kanał lub konkretny film.
  2. Mogą ustalić miesięczny budżetu donacji dla ulubionych kanałów. Na podstawie czasu spędzonego na oglądaniu treści z danego kanału, system Brave rozdzieli budżet proporcjonalnie dla każdego twórcy.

Użytkownik przeglądarki Brave musi oczywiście najpierw wejść w posiadanie tokenów BAT. W jaki sposób może to zrobić? Może je kupić na którejś z giełd lub kantorów kryptowalutowych lub po prostu poczekać na comiesięczne zasilenie portfela w swojej przeglądarki Brave.

Każda osoba czynnie korzystającym z przeglądarki Brave co miesiąc otrzymuje około 25 tokenów BAT właśnie w celu nagradzania twórców. Jeżeli automatycznie przydzielona ilość tokenów jest niewystarczalna to tokeny można dokupić a swój budżet miesięcznych donacji ustalić w zależności od zasobności swojego kryptowalutowego portfela.

Dotychczas nie było możliwe przekazywanie tokenów twórcom z YouTube, ponieważ system Brave Rewards obsługiwał jedynie całe domeny. Dzięki wprowadzonej aktualizacji jest to już możliwe. Raz zweryfikowany twórca może później otrzymywać napiwki automatycznie i anonimowo.

By środki trafiły do właściwej osoby, twórca musi być zweryfikowany w systemie Brave Rewards. Pierwszym krokiem jest rejestracja konta i potwierdzenie adresu email. Następnie twórca jest proszony o zalogowanie się do swojego kanału YouTube za pośrednictwem Google aby poprzez mechanizm OAuth potwierdzić, że jest właścicielem kanału YouTube.

Gdy tylko twórca zakończy proces weryfikacji może zacząć gromadzić miesięczne napiwki BAT przyznawane mu przez jego publiczność. Aby móc przetransferować otrzymane tokeny z Brave Rewards na konto bankowe niezbędne jest utworzy konto u pośrednika Uphold.com.

W systemie Uphold można gromadzić BAT-u lub ustawić automatyczną konwersję tokenów kryptowaluty na waluty fiat (PLN, USD, EUR), które to być transferowane na konto bankowe twórcy.

Integracja Brave Rewards z YouTube to dopiero początek. Twórcy przeglądarki zapowiadają integracje z kolejnymi platformami  video.

Napisz komentarz